Schizofrenia.Info
Galeria Artykuły eKartki Czat Forum Czytelnia Gry
Gazetka Portalu Schizofrenia.Info
Strona główna Informacje techniczne Szukaj Mapa portalu Kontakt
             
 
 
 
 
Informacje »  O chorobie Przyczyny Objawy Mity Pytania i odpowiedzi Artykuły "Otwórzcie Drzwi" Ustawy Badania CBOS-u Encyklopedia  Ludzie »  Forum Napisz do mnie eKartki Czat  Arte »  Galeria Album Kinematografia Czytelnia   Pomoc »  Terapia Leki Adresy placówek Stowarzyszenia   Ogłoszenia »  Kursy/Szkolenia Imprezy  Portal »  Gazetka Informacje techniczne Wyszukiwarka Księga Gości Mapa portalu Kontakt  Internet »  Katalog stron 
R E K L A M A

Terapia
  Leczenie schizofrenii obejmuje zaburzona poziomy funkcjonowania chorego i odwołuje się do modelu schizofrenii opartego na podatności na stres.
Dlatego tez działanie z tej perspektywy jest trójwymiarowe i obejmuje:
  Redukcję wrażliwości biologicznej:
     
  stosowanie leków przeciwpsychotycznych dla skorygowania zaburzonej równowagi chemicznej w mózgu;
    regularna kontrola symptomów celem dopasowania leczenia farmakologicznego do ewentualnych zmian;
    ograniczenie nadużywania środków chemicznych.
    Redukcję stresu pochodzącego ze środowiska:
     
  obniżenie napięcia w środowisku rodzinnym poprzez ustanowienie realistycznych oczekiwań, dobrą komunikację i doskonalenie umiejętności rozwiązywania problemów
    tworzenie wspierającego środowiska rodzinnego przez umacnianie drobnych postępów osiąganych przez chorego;
    poszukiwanie równowagi pomiędzy niedostateczną a nadmierną stymulacją w otoczeniu pacjenta.
    Doskonalenie umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami:
     
  uczenie umiejętności społecznych;
    uczenie technik redukowania stresu;
    pomoc w przyswojeniu efektywniejszych strategii radzenia sobie z uporczywymi symptomami.
 
  Aby osiągnąć te cele terapia jest prowadzona w różnych uzupełniających się formach:
  Psychoterapia indywidualna - w kontakcie z terapeutą, osoba chora ma szanse przełamać swój lęk wobec ludzi, który bardzo często jest obecny z schizofrenii i niejednokrotnie wynika z objawów wytwórczych: omamów i urojeń (inni ludzie spiskują przeciwko choremu, chcą zrobić mu krzywdę, wyśmiewają się). Bardzo często także swoją rodzinę chory postrzega jako wrogów, dlatego terapeuta musi umiejętnie wyprowadzić pacjenta z takiego stanu. Po pierwsze jest osoba rozumiejącą, nie kwestionuje doznań i odczuć chorego a po drugie jest kimś z tego innego świata, co oznacza, że ma dystans do objawów psychotycznych i pomaga choremu zrozumieć, co się z nim dzieje. Zadaniem terapeuty jest wyprowadzenie chorego z jego świata na powrót do świata realnego.
    Psychoterapia grupowa - jest to kolejny etap terapii - w środowisku osób przezywających podobne problemy, chory ma okazje podzielić się swoimi doświadczeniami, nabrać zaufania do innych. Psychoterapia grupowa pozwala zbudować więź z innymi, zdobyć poczucie bliskości i bezpieczeństwa w kontakcie. Chorzy też bardzo dużo uczą się od siebie nawzajem: zdolności radzenia sobie ze stresem, pokonywania trudności w kontaktach interpersonalnych a także sposobów reagowania na objawy zwiastunowe.
    Treningi umiejętności - to zajęcia, w czasie których chorzy uczą się codziennych umiejętności, z którymi czasem mają problem po długim pobycie w szpitalu. Niejednokrotnie objawy negatywne choroby uniemożliwiają wykonywanie codziennych zajęć a rodzina będąc w takiej sytuacji, wyręcza chorego. W tej chwili odchodzi się już od modelu szpitali psychiatrycznych, w których pacjent tylko przebywa, przyjmuje leki i całe dnie spędza śpiąc i zaspokajając tylko elementarne potrzeby. Coraz częściej w szpitalu tworzona jest społeczność pacjentów, którzy mają swoje obowiązki, są odpowiedzialni za przydzielane im zadania, a także biorą udział w proponowanych im zajęciach terapeutycznych.
Wśród treningów umiejętności społecznych znajdują się treningi: budżetowy, kulinarny, obsługi sprzętu technicznego, asertywności, komunikacji interpersonalnej.
    Terapia środowiskowa - wychodząc z założenia, że chory nie jest "bezludną wyspą", ale żyje w konkretnej rodzinie, społeczności, pracuje bądź uczy się, jest więc częścią szerszej społeczności, która powinna włączyć się w proces terapii. Oczywiście trudno wymagać żeby w procesie terapeutycznym uczestniczył zespół pracowniczy, ale dąży się do tego, aby najbliżsi chorego, czyli jego rodzina, współuczestniczyła w terapii. Znacznie mniejsze efekty osiąga się prowadząc terapię z samym pacjentem, znacznie bardziej efektywna jest terapia rodzinna. Jest to ideał, do którego placówki zajmujące się terapią chorych na schizofrenię, powinny dążyć.
    Terapia zajęciowa, arteterapia - w terapii skutecznie zaczęły być wykorzystywane formy artystyczne; w tych zajęciach kładzie się nacisk na sam proces twórczy, zaangażowanie w pracę, poczucie satysfakcji z wykonanej pracy. Sam efekt końcowy jest sprawa drugorzędną, choć bardzo często okazuje się, że pacjenci odkrywają w sobie nowe możliwości twórcze a efekty ich pracy są zdumiewające. Terapia zajęciowa oprócz efekty wzmacniającego, pozwala także na zaangażowanie się całej grupy w proces twórczy, co daje dodatkowe korzyści terapeutyczne.
Do zajęć tego typu zaliczane są także zajęcia muzykoterapii, choreoterapii, zajęcia teatralne, pantomima i in.

wersja do druku 

Komentarze

  Elwira  28.03.2004
Mam wrażenie że nasi lekarze i terapeuci w żaden sposób nie nadają się do prowadzenia pacjentów,nie pomagają im wrócoć do realnego śwaita tym bardziej dzieję się tak w małych miastach, są to osoby zazwyczaj niewykawalifikowani i nie potrafią postawić właściwej diagnozy co zatym idzie cierpią i pacjenci jak i ich rodziny.

  Paolcia  5.03.2004
niestety nasz biedy fundusz nie ma mozliwosci realizacji tych zamierzen to tylko jałowa procedura ktora musicie tu zastosowac

  Paolcia  5.03.2004
niestety nasz biedy fundusz nie ma mozliwosci realizacji tych zamierzen to tylko jałowa procedura ktora musicie tu zastosowac

  sebastian  4.03.2004
Jak to ma się do rzeczywistości. Od kilku dni mam okazję bywać w szpitalu psychiatrycznym i mam wrażenie, że poza podawaniem leków nic tam się nie robi dla tych ludzi.

Dodaj własny komentarz

Twoje imię:
     
Twój eMail:  
     
Treść:  
     
   
Prześlij nam swoje uwagi dotyczące tej strony / działu / informacji

http://nakedword.org/

Twój eMail:

 

.:: Schizofrenia.info ::.
Nick:
Hasło:
Zaloguj automatycznie:

Zapomniałem hasła
Online jest: 17 użytkowników.
Zarejestruj się
.:: Sonda ::.
Jakich informacji szukasz w portalu Schizofrenia.info?
Wiedza naukowa n/t schizofrenii
Informacje o chorobie dla "przeciętnego" użytkownika
Porady specjalistów
Informacje n/t leczenia i placówek zajmujących się chorymi
.:: Wyróżnienia ::.


Wybór Gości!
.:: Twój portal ::.
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych   Skontaktuj się z nami
od 1.11.2002 osób:

Poleć nasWpisz się do Księgi Gości
.:: Forum ::.

Co na forum?
Odp: Dlaczego nie mogę?.... - mgiełka - 03.04.2004 18:56:32
Odp: do wszystkich tutaj - kamyk - 03.04.2004 16:58:14
.:: Zobacz także ::.
Strona Stowarzyszenia "Otwórzcie Drzwi"
Strona Stowarzyszenia Osób I Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego I Rozwoju Psychiatrii Środowiskowej "Integracja"
Strona Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych
Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego "Braterstwo Serc"

Informacje »  O chorobie Przyczyny Objawy Mity Pytania i odpowiedzi Artykuły "Otwórzcie Drzwi" Ustawy Badania CBOS-u Encyklopedia  Ludzie »  Forum Napisz do mnie eKartki Czat  Arte »  Galeria Album Kinematografia Czytelnia   Pomoc »  Terapia Leki Adresy placówek Stowarzyszenia   Ogłoszenia »  Kursy/Szkolenia Imprezy  Portal »  Gazetka Informacje techniczne Wyszukiwarka Księga Gości Mapa portalu Kontakt  Internet »  Katalog stron 
 
 Ostatnia aktualizacja: 17.12.2003
Strona główna Wróć Do góry Dalej Mapa portalu

Sitemap