Schizofrenia.Info
Galeria Artykuły eKartki Czat Forum Czytelnia Gry
Gazetka Portalu Schizofrenia.Info
Strona główna Informacje techniczne Szukaj Mapa portalu Kontakt
             
 
 
 
 
Informacje »  O chorobie Przyczyny Objawy Mity Pytania i odpowiedzi Artykuły "Otwórzcie Drzwi" Ustawy Badania CBOS-u Encyklopedia  Ludzie »  Forum Napisz do mnie eKartki Czat  Arte »  Galeria Album Kinematografia Czytelnia   Pomoc »  Terapia Leki Adresy placówek Stowarzyszenia   Ogłoszenia »  Kursy/Szkolenia Imprezy  Portal »  Gazetka Informacje techniczne Wyszukiwarka Księga Gości Mapa portalu Kontakt  Internet »  Katalog stron 
R E K L A M A

Mity
Schizofrenia w społecznym zwierciadle przedstawiana jest niestety często w sposób karykaturalny. Ten wizerunek należy wyprostować.
 
1. Chorzy na schizofrenię są agresywni.
To błędne przekonanie o częstych zachowaniach agresywnych chorych na schizofrenię prowadzi do wniosku, ze chorych należy izolować. Chorzy na schizofrenie są raczej zamknięci w sobie i nie wchodzą w interakcje z otaczającym światem, Nie są bardziej agresywni niż reszta populacji tzw. zdrowej. Oczywiście podczas rzutu choroby mogą pojawić się halucynacje i urojenia o treściach wyzwalających u chorych agresję ale rzadko kiedy kończą się one czynami. Najczęściej mają charakter urojeń prześladowczych kiedy chory podejrzewa, że otoczenie chce mu zrobić krzywdę i po to aby temu zapobiec ma zareagować jako pierwszy. Często tez chorzy mają urojenia posłannictwa i czują się wybrani do wielkich zbawczych dla ludzkości czynów. W takich sytuacjach również może pojawić się zachowanie agresywne w stosunku do osoby która zdaniem chorego jest wrogiem całej ludzkości. O wiele częściej chorzy na schizofrenię kierują agresję wobec siebie i popełniają samobójstwa. Dzieje się tak dlatego, że nie są w stanie poradzić sobie z natłokiem wrażeń i informacji , które docierają do nich z chorego mózgu. Ponadto większość objawów jest dla chorego przykra, często wręcz trudna do zniesienia. Bardzo ciężko jest mu zrozumieć co dzieje się z jego umysłem i jak te wszystkie doznania usystematyzować i wytłumaczyć.
autorzy: Hanook, Aleksandra
 
2. Chory na schizofrenie nie jest w stanie w ogóle normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Jestem przykładem, który to podważa. Po pierwszym epizodzie udało mi się znaleźć prace w zawodzie (inżynier - mniejsza z tym, jaki). Przy rozmowie kwalifikacyjnej nawet poinformowałem, ze miałem "stany depresyjne" i jakimś cudem dostałem prace w malej firemce. Pracowałem z powodzeniem tam przez 3 lata. Po kolejnym epizodzie (zakończonym rozstaniem się z praca) znalazłem prace ponownie w dużej firmie (nie informując o chorobie) - pracuje już 5 lat z jedna długą przerwa na zwolnienie (2 mce) parę lat temu i kilkoma urlopami wykorzystanymi na zwiększenie sobie dawki leków. Utrzymuje siebie i rodzinę i myślę, ze z opłat, które idą z mojej pensji na służbę zdrowia spłaciłem już koszty mojej hospitalizacji i leczenia.
autor: zx
 
3. Chory psychicznie nie powinien prowadzić samochodu.
Jakiś czas temu wybrałam się z moim chłopakiem na małą przejażdżkę samochodem.... i oczywiście na naszej drodze spotkaliśmy szanowne władze, które zatrzymały nas do rutynowej kontroli. Po zatrzymaniu, został on poproszony o wyjście z samochodu i okazanie dokumentów. Wszystko okazało się być w porządku poza Jego oczami co do których pan policjant miał zastrzeżenia (za bardzo się błyszczały- jak stwierdził). Gdy wyznał, że podejrzewa, ze może to być wina leku jaki zażywa, i wyznaniu , że choruje na schizofrenie mundurowy zdziwił się, ze jeszcze nie zabrano mu prawa jazdy, po czym zasugerował, że on to może zrobić. Po wymianie zdań, policjant jednak oddal mu wszystkie dokumenty i kazał wrócić do domu (a wybieraliśmy się na lody - pomijając fakt, ze była północ, i miesiąc listopad) Nieprzyjemne wrażenie jednak zostało. Sądzę, że to doskonały przykład tego, jak bardzo nieświadomi są ludzie tej choroby (oczywiście nie wspominając o fakcie, że ludzie pełniący określone funkcje społeczne tym bardziej powinni być uświadomieni) - naprawdę włos się jeży na głowie!!! O całym zajściu mój chłopak poinformował swojego lekarza, który stwierdził, że gdyby zdrowie psychicznie decydowało o tym, kto ma mieć, a kto nie mieć, prawa jazdy to co drugi człowiek byłby go pozbawiony.
autor: Agula
 
4. Chorzy na schizofrenię są to osoby upośledzone intelektualnie.
Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie - bardzo często są to ludzie uzdolnieni, o nieprzeciętnych umysłach, bardzo wrażliwi. Ponieważ schizofrenia najczęściej pojawia się po 18 roku życia albo i później, osoby chore albo skończyły już szkołę, studia i zaczęły pracę albo też są w trakcie nauki. Często się zdarza, że maja bardzo ciekawe zainteresowania, hobby, pasje. W trakcie rzutu choroby i nasilenia objawów funkcje umysłowe mogą być w pewnym stopniu zaburzone ale wracają do normy w okresie remisji. Może się też tak zdarzyć, że osoba choruję na schizofrenię kilkanaście lat, choroba ma bardzo ciężki przebieg i pozostawia trwale ślady w funkcjonowaniu chorego - wówczas mamy do czynienia z tzw. schizofrenią rezydualna i wtedy procesy umysłowe mogą być trwale upośledzone, pomimo tego, że chory w momencie pojawienia się choroby był osobą w pełni sprawną intelektualnie.
autorzy: Aleksandra, zx
 
5. Schizofrenia jest zaraźliwa.
Ponieważ do tej pory nie udało się wyodrębnić przyczyn tej choroby naukowcy prześcigają się w koncepcjach przyczyn schizofrenii. Jest wśród nich koncepcja wirusowa, która mówi, że schizofrenia jest wywołana czynnikiem infekcyjnym, który zadziałał w życiu płodowym. Wirus ten wg zwolenników niniejszej koncepcji charakteryzuje się neutropizmem, czyli po zadziałaniu jest obecny w tkankach przez wiele lat nie powodując żadnych objawów. Wskazuje się tutaj na podobieństwo schizofrenii i chorób wirusowych, w sensie przebiegu, tj. w postaci zaostrzeń i remisji. Nie ma do tej pory dowodów na istnienie "schizowirusa", nie stwierdzono jego obecności w tkankach czy przeniesienia na zwierzęta. Wysunięto także hipotezę, że dzieci urodzone w okresie zimowym są bardziej podatne na schizofrenię właśnie ze względu na zwiększone ryzyko zaatakowania matki przez wirusy, np. grypy. Na pewno jednak schizofrenią nie można się zarazić.
autor: Aleksandra

wersja do druku 

Komentarze

  Ewa  29.03.2004
sama nie wiem czy jestem chora. boje sie. wszystkiego.tego ze zostawi mnie moj chlopak ze mnie zdradzi ze umrze moja mama.boje sie ludzi i zwierzat.klamie opowiadam rozne rzeczy zeby tylko ludzie litowali sie nade mna i opiekowali mna. jestem chora?czasem wpadam w taka histerie ze gryze sie po rekach

  PeAKaO  23.03.2004
Pozwolcie mi zrozumiec ta chorobe!!!Powiedzcie co czujecie..Ja tez podejrzewam ze mam schizofrenie, ale jak mam sie tego dowiedziec??

  ola  14.03.2004
Czesć!
Nie zgadzam sie z opinią Jana schizofrenicy to w wiekszośći spokojni ludzie o dużej wrazliwości.Jedynie mam pewne watpliwości odnosnie szkoły ja zawaliłam studia i obecnie nic nie robię ,ale mam zamiar kontynuować naukę jeśli będę w stanie

  Jan  4.03.2004
Nie zgadzam się z większością wypowiedzi które są zamieszczone wyżej mam do czynienia z osobą chorą na schizofrenie i stwierdzam że jest agresywna, nie nadaje się do prowadzenia samochodu, ani wogóle do egzystencji w społeczeństwie (poza zakładem)

  Stefania  21.01.2004
Rzetelne informacje na temat choroby pomogą mi w pracy z dziećmi których rodzice zmagaja sie z nią. Pracuję w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i często spotykam się ze smutnymi i zamkniętymi dziećmi które nie radzą sobie z chorobą najbliższych. W przypadku choroby cała rodzina wymaga pomocy i wsparcia. Bardzo cenne byłyby wskazówki jak fachowo pomagać dzieciom w radzeniu sobie z tym problemem.

  Mati  6.01.2004
Schizofrenia może prowadzić do samobójstwa ale nie musi. Zależy t od chorego i jeki cel obrał. Większość wybiera wielke cele np. Doprowadzienie lub stworzenie czegoś idealnego lecz z czasam zauważając niemożliwość tej akcji popełniają samobójstwo. Dobrze jest choremu ustawi się bardziej przyziemny ale nadal szachetny cel. Np. Spotkałem się z osobą, którą uratowała miłość. Tzn. Obiek i cel zmienił się z wielkiej misji na ochranianie i wspieranie kochanej osoby.

Dodaj własny komentarz

Twoje imię:
     
Twój eMail:  
     
Treść:  
     
   
Prześlij nam swoje uwagi dotyczące tej strony / działu / informacjiTwój eMail:

 

.:: Schizofrenia.info ::.
Nick:
Hasło:
Zaloguj automatycznie:

Zapomniałem hasła
Online jest: 17 użytkowników.
Zarejestruj się
.:: Sonda ::.
Jakich informacji szukasz w portalu Schizofrenia.info?
Wiedza naukowa n/t schizofrenii
Informacje o chorobie dla "przeciętnego" użytkownika
Porady specjalistów
Informacje n/t leczenia i placówek zajmujących się chorymi
.:: Wyróżnienia ::.


Wybór Gości!
.:: Twój portal ::.
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych   Skontaktuj się z nami
od 1.11.2002 osób:

Poleć nasWpisz się do Księgi Gości
.:: Forum ::.

Co na forum?
Odp: skutki uboczne leków - RR - 02.04.2004 20:20:13
Odp: Choroba a wiara w Boga - piotr7 - 02.04.2004 18:03:51
GAZETKA PORTALU - strofa - 02.04.2004 17:34:45
.:: Zobacz także ::.
Strona Stowarzyszenia "Otwórzcie Drzwi"
Strona Stowarzyszenia Osób I Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego I Rozwoju Psychiatrii Środowiskowej "Integracja"
Strona Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych
Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego "Braterstwo Serc"

Informacje »  O chorobie Przyczyny Objawy Mity Pytania i odpowiedzi Artykuły "Otwórzcie Drzwi" Ustawy Badania CBOS-u Encyklopedia  Ludzie »  Forum Napisz do mnie eKartki Czat  Arte »  Galeria Album Kinematografia Czytelnia   Pomoc »  Terapia Leki Adresy placówek Stowarzyszenia   Ogłoszenia »  Kursy/Szkolenia Imprezy  Portal »  Gazetka Informacje techniczne Wyszukiwarka Księga Gości Mapa portalu Kontakt  Internet »  Katalog stron 
 
 Ostatnia aktualizacja: 17.12.2003
Strona główna Wróć Do góry Dalej Mapa portalu

Sitemap