Schizofrenia.Info
Galeria Artykuły eKartki Czat Forum Czytelnia Gry
Gazetka Portalu Schizofrenia.Info
Strona główna Informacje techniczne Szukaj Mapa portalu Kontakt
             
 
 
 
 
Informacje »  O chorobie Przyczyny Objawy Mity Pytania i odpowiedzi Artykuły "Otwórzcie Drzwi" Ustawy Badania CBOS-u Encyklopedia  Ludzie »  Forum Napisz do mnie eKartki Czat  Arte »  Galeria Album Kinematografia Czytelnia   Pomoc »  Terapia Leki Adresy placówek Stowarzyszenia   Ogłoszenia »  Kursy/Szkolenia Imprezy  Portal »  Gazetka Informacje techniczne Wyszukiwarka Księga Gości Mapa portalu Kontakt  Internet »  Katalog stron 
R E K L A M A

Leki
  Przełom w leczeniu farmakologicznym schizofrenii nastąpił dopiero w roku 1950. Odkrycie leków antypsychotycznych było dziełem przypadku. Naukowcy pracowali wówczas nad skutecznym lekiem nadciśnieniowym. Wśród substancji testowanych znalazła się chloropromazyna - Thorazine (na polskim rynku - Fenactil). Okazało się, że Thorazine nie ma znaczącego wpływu na obniżenie nadciśnienia, natomiast działała uspokajająco i to działanie stało się kierunkiem dalszych badań. Dla podkreślenia tego efektu nazwano leki z grupy przeciwpsychotycznych "trankwilizerami dużymi" (od ang. "tranquillize" - uspokajać). Okazało się wówczas, że Thorazine działała nie tylko uspokajająco, ale podawana chorym, cierpiącym na schizofrenię, redukowała objawy wytwórcze - omamy i urojenia. Pozytywne efekty Thorazine stały się motorem do dalszych badań nad lekami przeciwpsychotycznymi.
 
Działanie leków przeciwpsychotycznych jest dwojakie:
  redukują symptomy pozytywne: omamy, urojenia, dziwaczne zachowania i wypowiedzi, a także niektóre objawy negatywne: alogię, apatię.
    Zapobiegają nawrotom choroby (nawroty zdarzają się u 30% pacjentów biorących leki, a u ok. 70% pacjentów, którzy nie zażywają leków wcale bądź biorą je nieregularnie).
 
Zażywanie leków przeciwpsychotycznych:
Najczęściej przyjmuje się te leki w postaci drażetek lub płynu; codziennie, zazwyczaj od jednego do trzech razy na dobę. Niektóre są dostępne w postaci długo działających zastrzyków. Czasem w formie zastrzyków podaje się duże dawki leku pacjentom silnie pobudzonym, w nagłych sytuacjach (tzw. szybka trankwilizacja).
 
Sposób działania leków przeciwpsychotycznych.
Działanie leków przeciwpsychotycznych opiera się na ich wpływie na neuroprzekaźnik występujący w mózgu - dopaminę. Siła oddziaływania poszczególnych leków równa się ilości dopaminy, jaką dany lek jest w stanie zredukować. Odwrotną reakcję obserwujemy w przypadku oddziaływania środków podwyższających poziom dopaminy, takich jak niektóre narkotyki (kokaina, amfetamina) czy związek L-Dopa, które prowadzą do pogorszenia objawów schizofrenii.
Rola dopaminy i innych neuroprzekaxników, takich jak np. serotonina, jest cały czas przedmiotem badań, gdyż okazuje się, że ich funkcje są bardziej złożone niż przypuszczano a wpływ, jaki mają na zachowanie, myślenie i emocje człowieka jest bardzo duży.
 
Skutki uboczne
 
Jedną z największych trudności w leczeniu schizofrenii są objawy uboczne leków przeciwpsychotycznych, które często powodują zaniechanie leczenia przez pacjentów.
Należą do nich:
 
  senność - wzmożona potrzeba snu i sporadycznych drzemek, większa ospałość niż zazwyczaj;
    zawroty głowy - lekkie zawroty głowy podczas szybkiego podnoszenia się;
    sztywność mięśni - niezgrabność kroków i ruchów, skurcze mięśni;
    drżenie - trzęsące się ręce, drżenie w nogach;
    akatyzja - niepokój, trudność z wysiedzeniem w jednym miejscu, poczucie wewnętrznego niepokoju, drżenie w nogach;
    akineza - brak ekspresji twarzy i gestów, zmniejszone kołysanie rękami, spowolnione ruchy;
    wzmożony apetyt - powoduje najczęściej przyrost wagi;
    nadwrażliwość na światło - zwiększona podatność na oparzenia słoneczne;
    zaburzenia seksualne - trudność w osiąganiu erekcji.
 
  Bardzo ważne jest, aby chory potrafił rozpoznawać skutki uboczne przyjmowanych przez niego leków, gdyż po pierwsze nie będzie niepokoił się nimi, traktując je jako nawrót choroby, a po drugie można je zminimalizować farmakologicznie i tym samym zmniejszyć dyskomfort. Reakcją na występujące uporczywe skutki uboczne może być ze strony lekarza prowadzącego: redukcja dawki leku, dodanie leków działających na objawy uboczne lub zmiana leku przeciwpsychotycznego.
W sytuacji ostrej reakcji dystonicznej wywołanej dużą dawką neuroleptyków podaje się leki znoszące objawy uboczne w postaci zastrzyku, w innych sytuacjach najczęściej występują one w postaci drażetek.
 
  Późne dyskinezy - nazwa "dyskineza" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "niekontrolowane, nierytmiczne ruchy" a późna, ponieważ objawy tego typu rozwijają się zazwyczaj dopiero po dłuższym okresie stosowania neuroleptyków. Jest to neurologiczny syndrom mimowolnych ruchów warg, języka, kończyn - zazwyczaj są to ruchy delikatne, lecz odróżniające chorego od innych i uciążliwe. Póki co nie ma skutecznego sposobu na zredukowanie tych objawów, stosuje się raczej profilaktykę tzn. zmniejszanie dawek leków w sytuacji wyciszenia objawów, czy stosowanie nietypowych leków przeciwpsychotycznych.
 
Inne sposoby leczenia
 
  Leki przeciwlękowe i uspokajające - stosowne szczególnie u chorych zgłaszających duże nasilenie lęku oraz problemy ze snem. Zazwyczaj są to leki z grupy, "benzodiazepin", które przy dłuższym stosowaniu mogą powodować uzależnienie a także mogą w pewnym stopniu upośledzać zdolności psychomotoryczne.
    Leki przeciwdepresyjne - ponieważ stany depresyjne są bardzo częste w schizofrenii, czasem stosuje się tego typu leki, aczkowiek z dużą ostrożnością gdyż mogą nasilać objawy psychotyczne
    Leki stabilizujące nastrój - stosuje się je często w zaburzeniach schizoafektywnych, gdyż redukują zarówno symptomy maniakalne (urojenia wielkościowe, zaburzenia snu) jak i depresyjne
    Terapia elektrowstrząsowa - stosowana obecnie w sytuacjach, gdy chory jest oporny na leczenie farmakologiczne lub w stanach nasilonego pobudzenia czy katatonicznego osłupienia
    Inne sposoby stosowane w leczeniu schizofrenii (kontrowersyjne, jeśli chodzi o efekty i skutki uboczne), w większości nie stosowanie już w chwili obecnej:
     
  leczenie ortomolekularne (podawanie dużych dawek witamin);
    hemodializa (dializa nerek);
    psychochirurgia (leukotomia - przecięcie włókien nerwowych łączących korę
    przedczołową z podwzgórzem i ośrodkami podkorowymi);
    szok insulinowy - podawanie dużych dawek insuliny w celu wywołania śpiączki.`q2
 
Najczęstsze przyczyny zaniedbywania kuracji lekowej:
 
  przykre objawy uboczne leku,
    nieprzyjmowanie do wiadomości istnienia choroby i potrzeby zażywania lekarstw,
    postrzeganie leków jako czegoś, co przypomina o chorobie,
    podejrzliwość, wrogość lub symptomy psychotyczne w postaci urojeń trucia,
    upośledzenie funkcji poznawczych,
    negatywne nastawienie do leczenia.
 
Literatura:
Kim T.Mueser, Susan Gingerich "Życie ze schizofrenią", DW Rebis, Poznań, 1996;
A. Kępiński "Schizofrenia", Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2001.

wersja do druku 

Komentarze

  barbara  30.03.2004
ludzie powiedzcie mi dlaczego nie ma tutaj lekarzy, dlaczegoo nikt nie chce pomoc, poradzc ??? jak maja ci ludzie wyjsc sami z tej choroby?

  Mariusz  16.03.2004
Ja biorę Rispolept + Depakine-chrono. Świetne połączenie.

  Agnieszka  15.03.2004
witam - mój bierze zyprexę - co to jest ?? czy to jest psychotrop czy nie?? na czym polega jego działanie czekam na odpowiedz

  Majki  14.03.2004
Ja biorę Rispolept , Perazinum i Zoloft, nie czuję już żadnych halunów typu , ktoś się na mnie patrzy i coś o mnie myśli , ale jestem całkowicie rozkojarzony i nie zainteresowany rzeczywistością....a na to są jakieś leki ?

  beata  28.02.2004
na poczatku choroby bralam kloapol, czulam sie zle. teraz biore pernazyne+bixetin teraz zdecydowanie czuje sie dobrze WIADOMOSC DLA MARCINA

  jakub  10.02.2004
podajcie jakie leki stosujecie bądz stosują wasi znajomi i jak po nich się czują

  marcin  10.02.2004
witam moja mama zarzywa leki takie ja KLOZAPOL 25mg i 100mg
jak działaja te leki i na co pomagaja
one sa wydawane w aptece za darmo niewiem czy takie tanie leki sa dobre ??
Prosze o pomoc!!

  marlena  5.02.2004
co to jest hipoteza glicynowa?

  Jacek  14.12.2003
Nie wspomniano tu o nowych próbach wspomagania leczenia schizofrenii glicyną (postępy psychiatrii i neurologii), o 'hipotezie glicynowej'. Może warto byłoby te koncepcje przybliżyć Czytelnikom na tej stronie?

Dodaj własny komentarz

Twoje imię:
     
Twój eMail:  
     
Treść:  
     
   
Prześlij nam swoje uwagi dotyczące tej strony / działu / informacji

Centurian Wildlife

Twój eMail:

 

.:: Schizofrenia.info ::.
Nick:
Hasło:
Zaloguj automatycznie:

Zapomniałem hasła
Online jest: 7 użytkowników.
Zarejestruj się
.:: Sonda ::.
Jakich informacji szukasz w portalu Schizofrenia.info?
Wiedza naukowa n/t schizofrenii
Informacje o chorobie dla "przeciętnego" użytkownika
Porady specjalistów
Informacje n/t leczenia i placówek zajmujących się chorymi
.:: Wyróżnienia ::.


Wybór Gości!
.:: Twój portal ::.
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych   Skontaktuj się z nami
od 1.11.2002 osób:

Poleć nasWpisz się do Księgi Gości
.:: Forum ::.

Co na forum?
Odp: skutki uboczne leków - RR - 02.04.2004 20:20:13
Odp: Choroba a wiara w Boga - piotr7 - 02.04.2004 18:03:51
GAZETKA PORTALU - strofa - 02.04.2004 17:34:45
.:: Zobacz także ::.
Strona Stowarzyszenia "Otwórzcie Drzwi"
Strona Stowarzyszenia Osób I Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego I Rozwoju Psychiatrii Środowiskowej "Integracja"
Strona Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych
Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego "Braterstwo Serc"

Informacje »  O chorobie Przyczyny Objawy Mity Pytania i odpowiedzi Artykuły "Otwórzcie Drzwi" Ustawy Badania CBOS-u Encyklopedia  Ludzie »  Forum Napisz do mnie eKartki Czat  Arte »  Galeria Album Kinematografia Czytelnia   Pomoc »  Terapia Leki Adresy placówek Stowarzyszenia   Ogłoszenia »  Kursy/Szkolenia Imprezy  Portal »  Gazetka Informacje techniczne Wyszukiwarka Księga Gości Mapa portalu Kontakt  Internet »  Katalog stron 
 
 Ostatnia aktualizacja: 17.12.2003
Strona główna Wróć Do góry Dalej Mapa portalu

Sitemap